Coraz częściej zarówno profesjonalny glazurnik, jak i zwykły majsterkowicz znajdują się w potrzebie wykonania małych otworów (średnica 5; 6; 8; 10; 12 mm) w okładzinach ceramicznych lub kamiennych (ścianach lub podłogach).
Tradycyjne wiercenie, z użyciem wody, klasycznymi frezami jest trudne, ponieważ wymaga od użytkownika podjęcia wielu dedykowanych środków, takich jak zakup akcesoriów zapewniających prawidłowy przepływ, a następnie zebranie wody niezbędnej do chłodzenia narzędzia diamentowego. Ponadto wiercenie w wodzie wymaga specjalnych elektronarzędzi z odpowiednimi systemami bezpieczeństwa / zabezpieczeniami. Aby rozwiązać ten problem, niedawno opracowano serię suchych przecinarek , które można stosować do klasycznych elektronarzędzi (standardowa wiertarka elektryczna lub akumulatorowa). Te narzędzia (wiertła rdzeniowe) z ciągłym spiekanym rdzeniem diamentowym*, jeśli są używane prawidłowo (patrz wideo), są w stanie wykonać wiele otworów o doskonały poziom precyzji i dobra prędkość wiercenia na każdym typie gresu ceramicznego lub porcelanowego.
Klasycznym pytaniem glazurnika jest to, ile otworów można wykonać tymi suchymi frezami . Prawidłowa odpowiedź oczywiście różni się w zależności od rodzaju wierconego materiału (ceramika, kamionka porcelanowa, granit, marmur itp.) oraz grubości elementu. W każdym razie możemy z całą pewnością i z bezpośredniego doświadczenia powiedzieć, że na przykład wiertło rdzeniowe Montolit FTJ (prawidłowo używane !) na płytce gresu porcelanowego o grubości 7 lub 8 mm jest w stanie zrobić czterdzieści otworów.
Do wiercenia na sucho tych nowych materiałów od pewnego czasu są dostępne na rynku tak zwane „elektroelektronicznie próżniowe” frezy diamentowe, takie jak seria FS Mondrillo firmy Brevetti Montolit, które cechują się niezwykłą wszechstronnością, ale jednocześnie słabą wydajność ( ograniczona liczba otworów), gdyż ze względów technicznych nie można ich regenerować w przeciwieństwie do przedstawionych powyżej wierteł rdzeniowych (seria MONTOLIT FTJ).
Konieczność używania tych wierteł rdzeniowych przy dużych prędkościach (minimum 10 000 obr./min) ogranicza ich zastosowanie tylko do szlifierek kątowych, a zatem ich zastosowanie przez profesjonalistów z branży. Dziedziny zastosowania tych frezów diamentowych są liczne, możemy wymienić główne:
- Naprawianie wyrobów sanitarnych
- Mocowanie mebli
- Mocowanie okien
- Mocowanie klimatyzatorów lub grzejników
- Wykonywanie otworów do przejścia kabli i rur
Wiertła do suchego diamentu stanowią dziś małą rewolucję dla glazurników, elektryków, hydraulików i instalatorów i szybko zastępują klasyczne i nieodpowiednie wiertła z węglika wolframu (Widia®) , które nie nadają się już do nowych i bardzo twardych materiałów, takich jak kamionka.